Font Size:
Site Colors:
Accesskey
S - Skip navigation
1 - Home page
4 - Search
Accessibility Statement
Contact us
ליל המדענים 2016

הרצאות TED

5 September, 2016

שלום נוי 

  

הרצאת שחמט

שלום נוי, מדריך ושחקן שחמט מנוסה, שכבר זכה שש פעמים באליפויות של ההתיישבות העובדת, על הקסם וההנאה שהוא שואב ממשחק השולחן המאתגר. נוי מביע תקוות ומשאלת לב: "שנצליח ליצור כאן דור חדש של שחמטאים בגליל". השחמט הוא משחק מלהיב המשלב בתוכו מרכיבים רבים. זהו בעצם שילוב של אמנות, ספורט ומדע כאחד. השחמט הוא כלי ואמצעי חינוכי, מאין כמוהו, לקידום ושיפור מיומנויות למידה וחשיבה וערכי חינוך, ולא כמטרה בפני עצמה. למשחק עצמו חשיבות רבה בחינוך

ובטיפול. במשחק אנו חופשיים להיות עצמנו בצורה האמיתית ביותר  

ד"ר מירב חן

המחנך הרגשי

ראשת החוג לפסיכולוגיה במכללת תל-חי

בהרצאה "המחנך הרגשי" נציג את הגישה הפסיכו –חינוכית כי תפקידו של המחנך  (וכל מורה) לקיים דיאלוג מצמיח עם תלמידיו כדי לתמוך בתהליכי גיבוש הזהות העצמית – חברתית שלו. לפי גישות אלו התוכן הלימודי והמיומנות הם האמצעי לקיום דיאלוג חינוכי זה ולכן המחנך צריך להיות קודם כל מומחה ביצירת וקיום שיח עם כל ילד ורק לאחר מכן מומחה תוכן. אמר דר' שלמה קניאל ( 2001 ) – " ההצטיינות היא משימה חשובה , אך ההשתדלות למצוינות היא עיקר המשימה". הרצאה זאת היא הזדמנות להורים, לאנשי מקצוע בתחום החינוך, הייעוץ והפסיכולוגיה להיחשף לכלים המרחיבים את עולמו של המחנך ובכך מאפשרים לו לעזור ולכוון את הילד להרחבת עולמו שלו.

ד"ר חגי שמש

 תורת המשחקים: בין אנשים לחיות וצמחים
בסיטואציות רבות בחיים כאשר אנחנו ניצבים בפני דילמה שעלינו לפתור, האופי של הפעולה הטובה ביותר מבחינתנו תלוי באופן בו אנשים אחרים יבחרו לפתור את אותה הדילמה. תורת המשחקים מאפשרת לזהות אסטרטגיות מייטביות ומיושמת במגוון רחב של תחומים החל בכלכלה וכלה בהתנהגות בעלי חיים. בהרצאה יוצג הנושא של תורת המשחקים ודוגמאות מעולם החי והצומח. 
 

פרופסור גיורא ריטבו

הפיסיקה של גני שעשועים 

פרופסור ריטבו ראש המעבדה לכימיה פיזיקלית סביבתית במיגל, העוסקת בתהליכים סביבתיים של קולואידים הנוגעים בכימיה פיזיקלית.

מה לפיסיקה ולרכבת הרים? מה לתורת הזורמים ושייט אבובים? גני שעשועים הם למעשה יישום מהנה (או מפחיד.. תלוי באדם) של עקרונות פיסיקליים לא מאוד מסובכים, שפותחו מאז המאה ה-17 ובאים לידי ביטוי כמעט בכל מתקן. מה אפשר ללמוד וללמד מזה? ומה שיותר מסקרן.... איזה אתגרים עשויה אולי הפיסיקה המודרנית (בת ה 150 שנה בלבד) לפתוח בפנינו בהקשר זה? איך ייראו גני השעשועים עוד 100 שנה?  

מטאורולוגיה דרך האינטרנט

בטח שאלתם את עצמכם שאלות לגבי מזג האויר, ירד גשם בעוד שבועיים? ירד גשם בשעה הקרובה?

מזה אפקט החממה? מזה אפקט הפרפר? מה הקשר בין הדברים?

למה כשעולים גבוה קר יותר? מתקרבים לשמש? למה בחורף קר ובקייץ חם? מה זה טורנדו? מזה הוריקן? זה יכול  לקרות בישראל? באינטרנט מידע מטאורולוגי רב, עם קצת רקע קצת עזרה נוכל לייצר את התחזיות של עצמנו. מוגש כשיעור הקדמה לקורס באקדמיה בכיכר. 

ד"ר אמיר גולדשטיין 

 ארוכה הדרך לשלטון

היסטוריון, מחנך ומרצה בכיר במכללה האקדמית תל-חי. הוא התמנה לתפקיד דיקן הסטודנטים באוקטובר 2014. גולדשטיין מתמחה בהיסטוריה פוליטית וברעיניות בבסיס התנועה הציונית, בדגש על חקר הימין הציוני בתקופת המנדט הבריטי. ספריו ומאמריו מתמקדים בפעילות של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין ובפריצת הימין הציוני משולי הפוליטיקה הישראלית למרכז. 

 לאורך עשרות שנים היה מעמדו הפוליטי והציבורי של הימין בתנועה הציונית ובמדינת ישראל משני לתנועת העבודה. מה היתה תפיסת העולם של הזרם שהונהג על ידי זאב ז'בוטינסקי ואחריו על ידי מנחם בגין? כיצד התמודד הימין עם כוחו הפוליטי המוגבל וכיצד הצליח להתחזק עד ל'מהפך' שהתחולל במאי 1977

טריינר יהודית סילבר

 התבנית הגופנית של חרדה

מנהלת פדגוגית בבית הספר לפלדנקרייז במכללת וינגייט.

נכיר המושג חרדה על היבטיו הפסיכולוגיים והפיזיולוגיים, נזהה דרך הקשבה והסתכלות את הביטוי הגופני של מצבי חרדה ונלמד עקרונות פעולה תנועתיים הנותנים מענה מהיר ויעיל לאנשים הנמצאים במצב של חרדה או כאב על ידי פיתוח מודעות ושינוי התפיסה.

זהר אושרת

 משחוק (Gamification) -  לשחק את החיים

 אושרת, נשוי ואב לשלושה

gamer \QA engineer \dba\Game designer in the past

ההרצאה תכלול הסבר על המושג gamification ופסיכולוגיה התנהגותית. כיצד חווית המשחק מעניקה לנו הנאה ואיך ניתן לרתום את ההנאה הזו כדי להתמודד עם אתגרים שונים שאינם קשורים לעולם המשחק כמו  לימודים, הישגים בעבודה, שיפור עצמי (טיפוח או השמדה של הרגלים) וכו'.. דוגמאות יינתנו ממשחקים מוכרים ובעיות קונקרטיות לילדים ולמבוגרים. 

 עזריאל רייקין 

שחיתות הלכה ומעשה

 דיון מונחה עם הקהל במושג הצדק.

 מהו צדק? מדוע הצדק חשוב? האם יש צדק טבעי, או צדק על אי בודד?

ההרצאה תהווה הקדמה לקורס במסגרת פרוייקט אקדמיה בכיכר

נעמה ויינטראוב

 המוח ומשחקי ספורט

בוגרת המסלול הבין תחומי למדעי המוח ופסיכולוגיה וכיום מסיימת תואר שני במסלול קוגניציה רגש ומוח. חוקרת את הקשר בין פעילות מוחית לספורט. הקימה חברה לאימונים קוגניטיביים לעובדי היי-טק באמצעות ספורט. 

כולנו יודעים שלספורט יש השפעה על הגוף שלנו ועל איך שאנחנו נראים, ספורט גורם לנו להיות חטובים וחזקים, אולם מחקרים אחרונים מראים כי לספורט יש השפעה לא רק על הגוף, אלא גם על המוח! בהרצאה נסקור איך משחקי ספורט משפיעים על מבנה המוח שלנו נראה וכיצד הדבר משפיע על היכולות הקוגניטיביות, מצבי רוח, ואפילו האישיות שלנו! 

Students

Post-graduate and post-doctoral research training

Researchers

Laboratories and research projects

Business

Business opportunities and technology transfer